Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Şubat 2019

Oktay Usta Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Tarifi

Oktay Usta Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Tarifi

Oktay Usta Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Tarifi

Koyunların kuyruk kısmı küçük küçük doğranıp eritildiğinde yağı çıkar. Kıkırdak dokusu da gevrekleşip kavrulur. “Kıkırdak” veya “kakırdak” denen bu doku çerez gibi yenir veya ekmeklere, hamur işlerine katılır. Eskiden leblebi gibi çocukların yediği bir atıştırmalıktı.

Kuyruk yağı ise özellikle kavurma et yapılacağı zaman kullanılır. Tamamen doğal bir yağdır. Uzun süre kavrulan helva gibi yiyeceklerde kuyruk yağı tercih edilir çünkü kolay kolay yanmaz.

Kuyruk küçük küçük doğranarak bazen eritilmeden de kullanılır. Bu şekilde köftelere, güveçlere, fırın yemeklerine katılabilir.

İçyağı veya donyağı diye bilinen yağ hayvanların iç organlarının etrafında biriken yağların eritilmesiyle hazırlanır.

Kuyruk yağı nasıl hazırlanır?

1 kg kadar kuyruk yağı 1-2 santim eninde kuşbaşı doğranır. Yıkanıp süzülür. 1 elmanın çekirdekleri çıkarılır, ince ince dilimlenir. İkisi birlikte tavaya konur. Üzerine de 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzu serpilir. Kuyruğun yağı eridikçe içindeki kıkırdaklar gevrekleşip pembeleşmeye başlar. Gevrekleşen kıkırdaklar süzgeçle bir kenara ayrılır.

Eriyen yağın içinden elma dilimleri alınır. Yağ geniş bir tasın içine doldurularak donmaya bırakılır. Yemeklerde kullanılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*