Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Oktay Usta Simit Ekmeği (Nohut Ekmeği) Tarifi

Oktay Usta  Simit Ekmeği (Nohut Ekmeği) Tarifi

Oktay Usta  Simit Ekmeği (Nohut Ekmeği) Tarifi

2 ekmek | Hazırlama süresi: 6-8 saat

  • 1 su bardağı nohut mayası
  • 2 su bardağı ılık içme suyu
  • Yaklaşık 6-7 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

1 su bardağı unu geniş bir kaba alın, ortasını havuz biçiminde açın. 1 su bardağı nohut ma­yası ve 2 su bardağı ılık su ila­ve edin. Cıvık bir hamur elde edene kadar iyice karıştırın. Bu hamuru, üzerini temiz bir bezle örterek sıcak bir yerde iki katı kabarıncaya kadar dinlendirin. Hamurun üzeri köpük köpük kabarmış olacak.

Hamur kabardıktan sonra ikin­ci yoğurmaya geçebilirsiniz. Hamurun üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve azar azar un ilave ederek ele yapışan, cıvıkça bir hamur hazırlayın. Orta boy bir fırın tepsisini zeytinyağı ile yağ­layın. Üstüne un serpeleyin. Hazırladığınız hamuru dökün, hamur tepsi kenarının yarısı­na kadar gelmiş olacak. Artan

hamuru koymak için ikinci bir tepsiyi yağlayıp kullanın. Hamurlar tepsi kenarı boyunca yükselene kadar sıcak bir yerde tekrar dinlendirin.

Önceden 180 (türbo 160) dere­cede ısıtılmış fırının orta rafın­da 1 saat pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra ha­fifçe ılınması için bekletin. Tep­siden tersyüz ederek çıkarın.

Tatlı maya ekmeği, özellikle hasta ve yaşlıların aradığı bir yiyecektir. Midevi olduğuna inanılır. Ekmeğin 1-2 gün içinde kullanmayacağınız kadarını oda sıcaklığına geldikten sonra temiz bir beze, sonra da torbaya sarıp buzdolabına kaldırın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*