Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

OKTAY USTA TUZDA BALIK TARİFİ

OKTAY USTA TUZDA BALIK TARİFİ

TUZDA BALIK

Malzemeler

  • 1 kilo balık (lagos, levrek)
  • 750-800 gram tuz (Bu tuz sofra tuzundan daha iri bir tuzdur. Bazı süpermarketlerde ya da balıkçılarda rahatlıkla bulunabilir)
  • 3 adet yumurta
  • 1/3 çay bardağı su

Not: Balığı alırken pullarını kesinlikle temizletmeyin. Pullar hem derinin tuzu emmesini, hem de tuzun deriye yapışmasını engelleyecektir. Tuzu kaplarken yarık, boşluk ve çatlak bırakmamaya özen gösterin. Kapladığımız tuzun çok kalın olmamasına özen gösterin. Tepsinizi altını önceden alüminyum folyoyla kaplarsanız daha sonra tuzun tepsiye yapışmasını engellemiş olursunuz.

Hazırlanışı

Tuzu karıştırabileceğiniz bir kabın içine dökün. Yumurta akını yavaşça, tuzu karıştırarak ilave edin. Yumurta akının tuzu çok sertleştirmesini engellemek için karıştırırken çok az su ilave edebilirsiniz. Tuz bir harç gibi, balığı kaplayacak şekilde yumuşak hale geldiğinde alüminyum folyoyla kapladığınız tepsinin altına yarım santim kalınlığında yerleştirin. Üzerine balığı dik duracak şekilde ve karın iç bölgesinin tuzla temasını engelleyecek şekilde koyun. Ardından dikkatlice balığın her tarafını çok kalın olmamak kaydıyla hazırladığınız harçla yavaşça kaplayın. Her tarafının iyice kapandığından emin olduğunuzda 220-225 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 40 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra sertleşmiş olan tuzu küçük bir çekiç yardımıyla kırın. Tuzun alt kısmını balığa bir kaide olacak şekilde bırakarak tüm tuzu çıkarın. Daha sonra balığın derisini üst dikenlerinden yani sırtından kesmeye başlayarak açın ve servis yapın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*